Живот великих научника као морални образац који следимо

Ово је назив пројекта, коме се , захваљујући колегиници Сузани Јездић, прикључила и наша школа. Аутори пројекта су Богдан  Марјановић, педагог школе Душан Јерковић        ( Ужице), Јована Божовић, професор технике и технологије и рачунарства из ОШ Алекса Дејовић( Севојно) и наша креативна колегиница, професор разредне наставе , код нас наставник музичке културе.
Пројекат је одобрен од стране Е-twinning-а, што је Интернет портал који је намењен предшколским  и школским установама, а који служи за повезивање просветних радника, и ученика у  Европи и шире , путем осмишљавања заједничких  пројеката а све у  циљу размене идеја и примера добре праксе.Пројекти се реализују уз коришћење ИКТ, а  Портал  обезбеђује  бесплатне веб алате  и  што је веома важно, безбедан је .
Као аутор овог текста , усуђујем се да изразим субјективни став о теми пројекта: као хлеб наш насушни у  просветитељској мисији!  Зашто? На једној од обука  стручног усавршавања,  запамтила сам поређење које је изговорио  инструктор: Усвајање информација са Интернета је као да пијете воду са хидранта!  Деци је врло тешко да сама врше правилну селекцију информација и модела понашања, те тако на сцену ступају њихови васпитачи и наставници, а портали попут овог, омогућавају  да се заједнички дође до најбољих избора.
Такође је важно изабрати  појединце који треба да представљају модел, образац коме треба да тежимо. Утолико пре, што смо преплављени   риалити и естрадним  звездама, јавним личностима оскудног речника,које  нису баш најбољи морални образац за генерације које стасавају и треба да  доприносе напретку друштва.Научници,  људи, чији је живот и рад из корена изменио и побољшао живот читавом човечанству, завређују сву пажњу и заслужују да  буду узор  нашим  малим људима и инспирација за  њихова , можда у  будућности, револуционарна открића.
Како је пројекат тек на почетку, организована је прва активност у којој су учествовали ученици 5.разреда. Активност је садржала низ истарживачких задатака, у којима су се ученици одлично снашли,представили се ученицима других школа,  користећи доступне веб алате, а организована је онлајн, због актуелне ситуације.
Утисци  учесника након прве активности су чисто одушевљење, а само може бити још боље  ако се учесници буду дружили уживо у наредним активностима.
Овим путем се захваљујемо младој колегиници, што је укључила и нашу школу у тако вредан пројекат, дајући велики плус у вредновању рада школе. Исто тако предлажем да се, уколико је неопходна помоћ или подршка, обрати колегама из свог колектива.
Читаоци информација са сајта и летописа, могу погледати и фотографије које је приложила колегиница и вероватно закључити да следи надахњујућа просветна авантура.
Браво и само напред!